Reklama
Era Jazzu

OK_poziom-08

Światowa premiera Ery Jazzu

Stanley Jordan w „Poznań Jazz Project” 

Amerykański wirtuoz Stanley Jordan jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wyróżniających się gitarzystów jazzowych – rekomenduje Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Artysta perfekcyjnie opanował technikę gry tappingowej, w której muzyk o niebywałej zręczności i posiadający olśniewające umiejętności bawi się brzmieniem oraz nastrojem. I jest tak zarówno, gdy eksploruje feerią pomysłów w solowych prezentacjach, jak i gdy zaprasza do udziału w swoim muzycznym misterium innych instrumentalistów. Ale także i wtedy – jak w Poznań Jazz Project – gdy staje się solistą jazzowej orkiestry. Stanley Jordan po raz pierwszy zagra wraz z orkiestrą, wydarzenie będzie rejestrowane i ukaże się na płycie.

  Stanley Jordan-layout

Stanley Jordan cieszy się ogromnym uznaniem i sporą popularnością. Konsekwentnie ukazuje swą muzyczną osobowość, pełną otwartości na każdą ze stylistyk, niezwykłą artystyczną wyobraźnię, kreatywną wszechstronność i niekwestionowany indywidualizm. Czy to ogrywając klasyczne arcydzieła W. A. Mozarta, czy poszukując nowych skojarzeń poprzez pop-rockowe hity, jazzowe standardy i ultranowoczesne pomysły improwizacyjne. Wybitny amerykański gitarzysta zaprosił do współpracy m.in. Poznań Jazz Philharmonic Orchestra – jedną z najważniejszych, polskich orkiestr jazzowych. W projektach realizowanych wcześniej przez Poznań Jazz Philharmonic Orchestra są koncerty z legendarnym skrzypkiem Jean-Luc Ponty’m, Leszkiem Możdżerem, Rosalie i Dagadaną. Tym razem będzie to jedyny i niepowtarzalny koncert wraz z wybitnym, amerykańskim solistą, dla którego przygotowano m.in. orkiestrowe aranżacje jego wielkich przebojów i jak zawsze zabierze słuchaczy w przepiękną, muzyczną podróż.

Pochodzi z Chicago. Przełomem okazał się udział w Reno Jazz Festival, gdzie zdobył główną nagrodę i zagrał wraz z orkiestrą Quincy Jonesa. Jego muzyczny entuzjazm oraz talent zyskały uznanie wśród wybitnych muzyków jazzowych i pojawił się w zespołach gigantów jazzu Dizzy’ego Gillespiego i Benny’ego Cartera. Debiutanckim albumem Touch Sensitive – nagranym dla prestiżowej Blue Note Records – gitarzysta dołączył do amerykańskiej elity jazzu i zagrał wraz z Al Di Meolą, Peterem Erskine, Charnettem Moffetem i Omarem Hakimem. Obok klasycznych standardów znalazły się także Eleanor Rigby Beatlesów, Angel J. Hendrixa oraz słynny Freddie Freeloander Milesa Davisa. Album Magic Touch wyniósł go na szczyt popularności i spowodował, że zyskał rozgłos jako nowy mistrz gitary elektrycznej, a płyta przez prawie rok była na pierwszym miejscu magazynu „Billboard”.

Rozległa dyskografia Stanley’a Jordana ukazuje niezwykle szerokie spektrum jego muzycznych zainteresowań oraz inspiracji. Obok standardów, przebojów muzyki rozrywkowej, rocka i bluesa, pojawiają się brawurowe interpretacje wybitnych kompozycji muzyki klasycznej. W latach 80-tych koncertował i nagrywał z Artem Blakey’em, Stanley’em Clarke’m, Michałem Urbaniakiem, z legendarnym gitarzystą Les Paulem, zrealizował wiele pomysłów wraz z zespołem kontrabasisty Charnetta Moffetta, wydał album Dreams of Peace gościnnym udziałem m.in. Randy Breckera, Dave’a Liebmana, Danny’ego Gottlieba. Album Friends Stanley Jordan zrealizował z udziałem takich muzyków, jak Bucky Pizzarelli, Mike Stern, Russell Malone, Charlie Hunter, Regina Carter, Kenny Garrett, Nicholas Payton, Christian McBride. Album nominowano do nagrody NAACP Image Awards (National Association for the Advancement of Colored People) w kategorii Outstanding Jazz Album, a Stanley Jordan był czterokrotnie nominowany do nagrody Grammy Awards.

 

 

ERA JAZZU : STANLEY JORDAN & Poznań Jazz Project

9 .11. 2019, godz.19.00 – Aula UAM – Poznań

 

Bilety (100 – 150): Bilety24,Ticketmaster, CIK, EMPiK

Więcej: www.jazz.pl

  Stanley Jordan-promo (15)    Stanley_Jordan-COLOR_Promo Set (14)

Dionizy Piątkowski w rozmowie z Merkuriuszem o zbliżającym się koncercie

 

 

 

Merkuriusz: Kierujesz się autorskim doborem artystów i muzyki, stąd Era Jazzu jest tak innym i specyficznym festiwalem...

 

Dionizy Piątkowski: Po latach okazuje się, że zapraszając nieznane w Polsce jazzowe osobowości odkrywam wielkie gwiazdy. Tak było np. z koncertami Patricii Barber, Omara Sosy, trio Martina Tingvalla, ale także i z legendami, których nikt wcześniej do Polski nie zapraszał. Pod szyldem Ery Jazzu pokazali się np. saksofonista Steve Lacy, grupa Oregon, wokalistki Abbey Lincoln, Cassandra Wilson, Sarah McKenzie, Paula Morelenbaum, China Moses… Koncert amerykańskiego gitarzysty Stanley’a Jordana jest tutaj dość symptomatyczny, bowiem zawiera wiele z tych elementów, którymi kieruję się dobierając gwiazdę Ery Jazzu.

 

Merkuriusz: Czy to pierwszy autorski koncert Stanley’a Jordana w Polsce?

 

Dionizy Piątkowski: Był przed laty, tylko w zespołach innych liderów. Gitarzysta jest niekwestionowaną gwiazdą muzyki w USA, no i – najważniejsze – przyjął zaproszenie, by zrealizować w Poznaniu projekt specjalny. Pomysł, żeby namówić Stanley’a, by nie zagrał typowego, własnego recitalu, ale pokusił się o wplecenie swojej muzyki w brzmienie dużej orkiestry jazzowej, pochłonął wiele czasu i rozmów.

 

Merkuriusz: Cieszy się, że zagra w Polsce?

 

Dionizy Piątkowski: Nasz autorski Poznań Jazz Project zainteresował amerykańskiego wirtuoza i, jak przyznaje, zrealizuje tutaj swój koncert marzeń. Koncert ten jest także dla mnie ważnym artystycznym wyzwaniem: z jednej strony powracam do słynnego projektu sprzed lat, gdy z Orkiestrą Kameralną Amadeus-Agnieszki Duczmal zagrał gitarzysta Al Di Meola, z drugiej strony, koncert Stanley’a, poprzez udział Poznan Jazz Philharmonic Orchestra, jest jednak pomysłem jazzowym. To także jeden z tych wielu, niepowtarzalnych projektów Ery Jazzu, jakie realizujemy od lat. Zdarzają się tylko raz i a przez to, że nie są typowymi, estradowymi produkcjami cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Prace nad tym specjalnym Poznan Jazz Projekt trwały ponad trzy lata. Repertuar obejmie najpopularniejsze interpretacje ze słynnych albumów gitarzysty, ale także kompozycje poznańskich muzyków. Słuchacze jedynego w Polsce koncertu usłyszą nie tylko standardy jazzu, ale także kompozycje Mozarta, Bartoka oraz hity The Beatles i Led Zeppelin. Czeka nas niezwykłe wydarzenie koncertowe, które oczywiście zarejestrujemy i wydamy na płycie.

 

  kwadrat

 

 

 
Reklama
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria

 © Merkuriusz Polska | Redakcja: tel. +48 501 180 575, +48 515 079 888, redakcja@merkuriusz.com.pl 

xnxx