z Wójtem Gminy Tarnowo Podgórne Tadeuszem Czajką rozmawia Mariola Zdancewicz
Rok 2020 zakończył się miłym akcentem – gmina zajęła III miejsce w kategorii gmin wiejskich i otrzymała tytułu laureata w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju! Gratulujemy!
Dziękuję – w imieniu mieszkańców i przedsiębiorców Gminy Tarnowo Podgórne, bo to nasz wspólny sukces. Bardzo wysoko cenimy to wyróżnienie. Ranking opiera się o obiektywne wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Co więcej, zespół niezależnych ekspertów, pracujący na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, stale monitoruje rozwój społeczno-ekonomiczny wszystkich gmin i regionów – jednostek samorządu terytorialnego. Pod uwagę bierze się m.in. wartość wydatków na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczbę osób pracujących na tysiąc mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, saldo migracji, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych czy odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. To bardzo kompleksowa ocena. Cieszę się, że co roku nasza gmina w takim zestawieniu zajmuje czołowe miejsca w kategorii gmin wiejskich.
Realizowana jest obecnie ważna inwestycja – modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków…
Rozwijamy się bardzo dynamicznie. Rośnie liczba mieszkańców, pojawiają się nowi inwestorzy, a funkcjonujące przedsiębiorstwa zwiększają swój potencjał. Dla naszego samorządu oznacza to konieczność realizacji kolejnych inwestycji zwiększających wydajność infrastruktury technicznej. Z tą myślą prowadzimy obecnie modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków Tarnowskiej Gospodarki Komunalnej TP-KOM.
Efektem tej inwestycji będzie podwojenie jej wydajności – teraz dobowo „przerabia” ok. 4 000 m3, a po modernizacji będzie to 8 000 m3. Warto podkreślić, że wprowadzane rozwiązania to prawdziwy skok technologiczny. Zastosowany zostanie m.in. nowoczesny system napowietrzania (zamiast rusztowego z dołu – pęcherzykowe z góry), wyeliminowane zostaną zbiorniki zagęszczania i odwadniania osadów, dłuższa i staranniejsza będzie obróbka ścieków. Zainstalowany system będzie dostosowany do zmieniającej się struktury ścieków, tzn. przeznaczony będzie zarówno do oczyszczania ścieków komunalnych, jak i przemysłowych, co w przypadku naszej gminy jest bardzo ważne.
Ważną kwestią jest też bardzo korzystne finansowanie tego przedsięwzięcia, którego wartość wynosi ponad 37 mln zł brutto. Blisko 50% tej kwoty to unijne wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kolejne prawie 50% kwoty spółka otrzymała w formie preferencyjnego kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozbudowa zakończy się 31 grudnia 2021 r.
Trwa także modernizacja dworku w Sierosławiu...
Bardzo zależy nam na tym, żeby ratować ważne historycznie miejsca na terenie gminy. Uważam, że świadczy to o dojrzałości naszej społeczności lokalnej – chcemy nie tylko budować nowoczesne budynki, ale także restaurować cenne historycznie obiekty. Do takich należy dworek w Sierosławiu. Dotychczas mieściły się w nim mieszkania komunalne, więc rozpoczęcie renowacji poprzedziło wybudowanie nowych mieszkań.
Prace remontowe są na ukończeniu. Sierosław zyska nowe miejsce spotkań – w dworku mieścić się będzie świetlica oraz pomieszczenia dla rady sołeckiej. Przewidzieliśmy także miejsce na gabinety lekarskie, co ważne dla tej prężnie rozwijającej się społeczności. Zmieniło się także otoczenie pałacyku – są nowe ścieżki spacerowe, miejsca wypoczynku, boisko sportowe, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Jestem przekonany, że i dworek, i park będą długo służyć mieszkańcom.
W ubiegłym roku rozmawialiśmy o budowie Zespołu Szkół Technicznych. Czy udało się dokończyć inwestycję zgodnie z planem?
Tak! To przedsięwzięcie jest największą inwestycją gminną w obszarze oświaty. To było bardzo ambitne zadanie, szyte na miarę potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców. Jestem pewien, że stworzyliśmy miejsce, gdzie w przyjaznych warunkach uczniowie zdobywają nowoczesną wiedzę, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, ale też adekwatną do potrzeb lokalnego rynku pracy. Oferta edukacyjna spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem – technikum było na drugim miejscu pod względem liczby uczniów na jedno miejsce wśród szkół z Poznania i powiatu poznańskiego.
1 września 2020 r. naukę rozpoczęło tu stu pięćdziesięciu dwóch uczniów. Żałuję bardzo, że przez pandemię nie mogą oni w pełni korzystać z nowocześnie wyposażonych klas i pracowni zawodowych. Wiem, że tych kilkanaście tygodni rozbudziło apetyty młodzieży do zdobywania wiedzy w tak komfortowych warunkach.
Prowadzimy teraz trzy szkoły ponadpodstawowe – liceum, technikum i szkołę branżową I stopnia. Młodzi mieszkańcy mogą zatem kontynuować naukę „na miejscu” bez konieczności dojeżdżania do Poznania. To – jak wielu z nich podkreśla – bardzo duże udogodnienie. Obecnie trwa nabór na kolejny rok szkolny – mam nadzieję, że zainteresowanie ofertą naszych szkół będzie równie wysokie jak dotychczas.
Podpisał Pan umowę w sprawie budowy Centrum Integracji Obywatelskiej…
W naszej gminie powstaną dwa takie centra – w Tarnowie Podgórnym i Przeźmierowie. Mają to być miejsca sprzyjające integracji lokalnej, inspirujące do działań społecznych, stymulujące rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego w obu znajdą się pomieszczenia dla organizacji pozarządowych. Ponadto w Przeźmierowie zaplanowaliśmy miejsce dla posterunku policji, o co bardzo apelowali mieszkańcy. Do Centrum przeniesie się także Filia Urzędu Gminy. Z kolei w Tarnowie Podgórnym chcemy otworzyć Muzeum Demokracji, w którym przede wszystkim uhonorujemy osoby i podmioty, najbardziej zaangażowane w społeczno-gospodarczy rozwój naszej gminy. Budowa Centrum w Przeźmierowie zrealizowana zostanie pod koniec tego roku, a w Tarnowie Podgórnym – w kwietniu 2022 r. Jestem przekonany, że będą to kolejne atrakcyjne punkty na mapie naszej gminy, będące odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.
http://merkuriusz.com.pl/component/k2/z-dbaloscia-o-mieszkancow#sigProId21ed67f1c3